2 Ocak 2016 Cumartesi

Melisler Ve BizHayatı bir Melis olarak yaşamak herhalde daha kolay olurdu ya da etrafımızdaki Melis popülasyonu biraz az olsa..

Dürüst olmak gerekirse popüler kültür varlığını Melis'lere borçlu diyebiliriz. Hayattan Melis'leri çıkarın geriye ne UGG kalır ne de protez tırnak. Flormar iflas eder, Mango pazara düşer. 

Peki hayatı büyük bir iştahla yaşayan bu Melisler nedir, ne değildir? Olmak ister miyiz? Nasıl oluruz? Bülent Ortaçgil'den Beni Kategorize Etme şarkısı eşliğinde inceleyerek kendimize de inceden bir ayar verelim.

1- Şartlar ne olursa olsun yavru kedi gibi davranırlar.
Her daim üşümeye, yorulmaya hazır, sanki dün doğmuş, kendi başına bakkala gidemez havası yaratabildiklerinden etraflarında onlar için bir şeyler yapabilecek üç beş salak hazır olarak bulunur. 

2- Beyinlerini asla yormazlar. 
En basit şarkıları, en hafif kitapları, en kolay filmleri sever, bol bol dizi izler, siyaset ve ekonomiden anlamazlar.  

3-Moda, popüler olan neyse odur. 
Her türlü  indirim ve sezon trendlerini ezbere bilirler ama kendilerine ait bir tarzları yoktur. Bir ara yeşil Adidas eşofman ve beyaz şişme yelek üniformalarıydı. Sonra ne oldu ben de bilmiyorum. Ama şu dönem yakışsa da yakışmasa da o göbekler açılacak kimse kusura bakmasın. 

4- Klişeler ölmez 
"Benim en kötü huyum herkesi kendim gibi sanmam."  "Dürüstlükten kaybediyorum" ve tabii ki  "iyi niyetli olduğum icin hep kazık yedim." vb replikler, yıl kaç olursa olsun dünya ne kadar değişirse değişsin değişmez. 

5-Doğallık mı? O da ne?
Estetik ve kozmetik sektörü Melis'lere hizmet eder. Dönem dönem saça yapılan kaynak, takma kirpik ya da şu İranlı kaşlarında patlama yaşanabilir. Normaldir. Bu bizim, Melisleri diğerlerinden ayırt etmemizi sağlar. Siz herkes birbirine benziyor diyebilirsiniz, pardon ama Melis olmak bunu gerektir.

6- Kanka mode: ON
Hayatınızda muhtelif zamanlarda küsüp arkasindan bir ton laf edip, sonra barışacağınız bir Merve yoksa sizden zaten Melis olmaz. Üzgünüm.

7- Selfielerin ustasıyım. Kendi kendimin hastasıyım.
Tabii ki selfie bir Melis icadıdır ve tabii ki en güzel en tatlı en harika onlar. Maşallah Melis'lere. 

8- İtinayla laf sokulur.
Gerek eski sevgiliye, gerek eski kankitoşlara, gerekse kenafir gözlü akrabalara Facebook duvarından acımadan giydirirler. "Tipinizin gideri var ama karakterinizin ederi yok!"Her şeyi bir yana bırakırsak ben etrafında bolca Melis bulunduran bir insan olarak mutluyum. Hayatı çok da komplike yasamamak gerektiğini hatırlattıkları için seviyor, gözlerinden öpüyorum.
İsmi Melis olup, bu kafalarda olmayanlar varsa çok üzülürüm. O kadar tespit yaptım sonuçta. 

10 yorum:

 1. Çok hoş bir tespit olmuş ben de yarı Melis sayılırım o zaman :))

  YanıtlaSil
 2. Bukadar ayrintili bir tespiti bir bayan yapabilirdi :) şimdi bukadar tespiti okudum aklimda tek soru biz erkekler sonuc odakli çalisiriz neden melis ? Yani kanka olan merve tamam da kezban ayse buse ayca degilde melis ? :D

  YanıtlaSil
 3. super tespitler yaaa.. harikasın. melis lere üzülüyorum ben şahsen. Bana amaçsız varlıklar gibi geliyor. Oksijen israfı dıyorum ben onlara :)))))))

  YanıtlaSil
 4. Melis olasım geldi daha eglenceli olabilirler :))) güzel tespitler

  YanıtlaSil
 5. Yine bir Eda Güngör farkı.. İnceyi boğazından tutup yakalamalar :) çok keyifli bir yazıydı. Merveler gibi Melisler de klişeleşsin artık hepimiz için :)

  YanıtlaSil
 6. Melis olmak iyi mi kötü mu onu anlamadım ben bidaha okuyacam :))

  YanıtlaSil
 7. Melis olmak iyi mi kötü mu onu anlamadım ben bidaha okuyacam :))

  YanıtlaSil
 8. Arada Melisliğim tutuyor sanırım benim de (:

  YanıtlaSil
 9. bi türlü olamadım şu Melislerden yaa, olmaya çalışsam da elime yüzüme bulaştırırım kesin :) ama şanslı oluyor o melisler :)
  o melisler var ya o melisleeeeer :)

  sevgiler... :)

  YanıtlaSil
 10. Melis arkadaşıma mutlaka okutacağım bu yazıyı. Biraz kendini tanısın :)

  YanıtlaSil